HormonOKOK - 3. rész - Laborvizsgálatok

Elhízás esetén az életmódváltást fontos lépésekben kell elkezdeni. A legtöbb fogyni vágyó a táplálkozás beállításával és a testmozgás bevezetésével kezd, ám elfeledkezik a legfontosabb teendőről. A hormonháztartás megismerése után nem kérdés, mennyire fontos lenne tisztában lenni saját hormonműködésünk milyenségével is.
Hízás, illetve a zsírsejtek gyarapodása okán a szervezetben - különösen állandósult fogyás/hízás folyamatok következtében - bármikor kialakulhat olyan hormonális elváltozás vagy egészségügyi érték romlás, amely észrevétlenül lappang (akár társbetegségeket is magával rántva). Így első lépésként érdemes tisztában lenned az életmódváltás tervének elkészítése előtt, hogy milyen az egészségügyi állapotod. Ha teljes, átfogó képet szeretnél kapni, akkor egy mindenre kiterjedő vérvizsgálat-csomagot is kérhetsz. A legegyszerűbb ezeket magánlaborokban, várakozás nélkül elvégeztetni, de itt számolnod kell sok tízezer forintos költségre. A háziorvosok, endokrinológus orvosok segíthetnek abban, hogy eljuthass megfelelő szakrendelésekre, laborokba, kórházakba, ahol sokkal olcsóbban vagy TB alapon elvégeznek bizonyos vérképelemzéseket.
Az elhízással kapcsolatos mindenre kiterjedő vérvétel vizsgálatok széles palettáján összegyűjtöttem, hogy milyen laborvizsgálat milyen értékeket vizsgál és mire valók ezek. Ha gyanakszol bármilyen problémára, így könnyebb átgondolnod, miről érdeklődj háziorvosodnál, szakorvosodnál vagy magán laborokban.
Áttekintheted a következő csomagokat, amelyek a hízással kapcsolatos aggályokra megfelelő válaszokat adhatnak. Fontos, hogy ezek csak a vérképpel kapcsolatos eredményekre vonatkoznak.
- nagyrutin
- kisrutin
- nőgyógyászati hormonvizsgálatok
- inzulinrezisztencia és cukorbetegség
- PCOS panel
- pajzsmirigy panel
- vérszegénység
- anyagcsere vizsgálat
- teljes hormonvizsgálat (teljes pajzsmirigy, mellékvese, agyalapi mirigy, vese hormonok, vérnyomást szabályozó hormonok, vitamin szintek, növekedési hormonok, egyéb hormonok)
1. Általános laborvizsgálatok
Nagyrutin vérvizsgálat tételei
- teljes vérkép - benne fehérvérsejtszám, fehérvérsejt fajták (monocyta, lymphocyta, eosynophil granulocyta, basophil granulocyta) száma és aránya, vörösvérsejtszám, hemoglobin szint, hematokrit, trombocitaszám,
- süllyedés,
- CRP,
- vércukor,
- húgysav,
- ionok (klorid, nátrium, kálium),
- koleszterin (benne összkoleszterin, HDL, LDL, non-HDL),
- triglicerid,
- májfunkció (GOT, GPT, GGT, AP, LDH),
- vesefunkció (kreatinin, karbamid, eGFR),
- össz- és direkt bilirubin,
- CK (kreatinin-kináz),
- TSH
- teljes vizelet (és üledék)
Kisrutin vérvizsgálat tételei
- teljes vérkép - benne fehérvérsejtszám, fehérvérsejt fajták (monocyta,limphocyta, eosynophil granulocyta, basophil granulocyta),
- süllyedés
- vércukor
- húgysav
- ionok (nátrium, kálium)
- vese funkció (karbamid, kreatinin, eGFR)
- májfunkció (GOT, GPT,GGT,AP, LDH)
- összkoleszterin
- triglicerid
- bilirubin
2. Nőgyógyászati hormonvizsgálatok
Női hormon panel elemei
- ösztradiol, luteinizáló hormon (LH), prolaktin,
- folliculus stimuláló hormon (FSH), progeszteron
- A női hormonoknál általában ciklushoz igazított vérvételi időzítés szükséges.
Mit jelentenek ezek a hormonok?
Ösztradiol
Főleg a petefészekben és a méhlepényben termelődik. Elengedhetetlen a peteéréshez, terhességhez, fogamzáshoz, csontállomány megőrzéséhez az ösztradiol megfelelő szintje. Részt vesz a koleszterin szabályozásában és a másodlagos nemi jellegek kialakulásában. Az ösztradiol termelés a menopauza idején szabálytalanná vállhat és akár szünetelhet is.
LH (sárgatest serkentő hormon)
A sárgatest serkentő hormon az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődik. A luteinizáló hormon idézi elő a peteérést, továbbá a petefészekben stimulálja a hormonok termelődését. Menstruációs zavarok, meddőség, menopauza fennállása esetén, valamint petefészek rendellenességek kivizsgálásában segít az LH szint ellenőrzése.
Prolaktin
Nőkben általában magasabb értékben található, mint a férfiaknál. Terhesség során a prolaktin szint akár a 10-20 szorosára emelkedik, majd szoptatás időszaka alatt fokozatosan visszaáll a normál értékre. Segíti a tejelválasztást és a szülés után gátolja, hogy a nőknél beinduljon a nemi ciklus. A magas érték hátterében állhat például csökkent pajzsmirigyműködés, vese, máj elégtelenség, stressz, vagy gyógyszerek is.
FSH (follikulus - stimuláló hormon)
Az FSH a normál működéshez elengedhetetlen a nőknél és a férfiaknál egyaránt, de a szervezetben történő kiválasztási folyamat nagyon eltér a két nem esetében. A petefészek tüsző érését és a petefészek hormon elválasztását serkenti. Általában az emelkedett FSH szintet meddőségi kivizsgálások során szokták kérni az orvosok. Emelkedett FSH oka lehet például menopauza, petefészek fejlődési rendellenesség hatása.
Progeszteron
Legnagyobb szerepe, abban van, hogy felkészítse a női szervezetet a terhességre. Előkészíti a méhet a petesejt beágyazódására. A vizsgálata segít feltárja a következő problémákat: meddőség oka, ovuláció idejének megállapítása, normál terhesség követése, méhen kívüli terhesség kimutatása.
3. Betegség- és tünetspecifikus laborcsomagok
Inzulinrezisztencia és vércukor vizsgálat
Milyen vizsgálatok vannak erre?
- 2 pontos, melynek során 0 és 120 percnél történik vércukor- és inzulinszint ellenőrzése.
- 3 pontos, melynek során 0, 60 és 120 percnél történik vércukor- és inzulinszint ellenőrzése.
- 4 pontos, melynek során 0, 30, 60 és 120 percnél történik vércukor- és inzulinszint ellenőrzése.
- 5 pontos, melynek során 0, 30, 60, 90 és 120 percnél történik vércukor- és inzulinszint ellenőrzése.
- 6 pontos, melynek során 0, 30, 60, 90,120 és 180 percnél történik vércukor- és inzulinszint ellenőrzése.
Menete
- Az inzulinrezisztencia vizsgálat a vércukor aktuális szintjét meghatározandó gyorsteszttel kezdődik. 7,0 mmol/l felett szakmailag a terhelés ellenjavallt. Vagyis csak akkor vesznek vért ismételten a többi perces terheléshez, ha éhgyomros vércukorszinted nem haladja meg ezt az értéket.
- Az első vérvétel az ún. nulladik perces minta, melyet 75 g vízben feloldott glükóz elfogyasztása követi. A glükóz elfogyasztását követően meghatározott időpontokban történnek a vérvételek. Legáltalánosabb, hogy 60. és 120. percben, de van, amikor kezelőorvos részletesebb görbét szeretne látni, így 30. és 90. percben is lehetséges vérvétel. Minden vérvételi mintából meghatározásra kerül a vércukor- és inzulinszint.
- A vizsgálat felkészüléssel, adminisztrációval együtt 2,5 órát vesz igénybe. A vizsgálatot mindig a kora reggeli órákban végzik. Az inzulinrezisztencia vizsgálat éhgyomorra történik, ez azt jelenti, hogy az inzulinrezisztencia vizsgálat előtt 10 órán keresztül nem szabad enned és inni is csak vizet szabad. A vizsgálat ideje alatt étkezni, vízen kívül más folyadékot fogyasztani nem szabad. A vizsgálat ideje alatt a pár lépéses váróteremben közlekedést kivéve mozogni nem szabad (mivel a szervezet energiafelhasználásának nagy részét az izom teszi, a mozgó izom jelentősen befolyásolhatja a vérglükóz és inzulinszintjét).
PCOS panel
PCOS panel javasolt rendszertelen vagy kimaradó menstruáció, súlyproblémák, pattanásos bőr, nagy mértékű hajhullás, emelkedett inzulinszint esetén.
PCOS panel elemei
- ösztradiol
- luteinizáló hormon (LH)
- follikulus stimuláló hormon (FSH)
- SHBG
- progeszteron
- szabad és biológiailag aktív tesztoszteron (+SHBG)
- albumin
Pajzsmirigy panel
Pajzsmirigy laborvizsgálat javasolt rendszeres, éves egészségszűrés, hízás, fogyás, fáradékonyság, nyelési nehézség, hangulatingadozások, gyakori vetélések, kézzsibbadás, bőrszárazság, meddőség esetén.
Pajzsmirigy hormon vérkép panel tartalma:
- TSH
- T3
- T4
- Anti-TPO
- Thyreoglobulin
További pajzsmirigy laborvizsgálatok
Az általános paraméterek mellett reverz T3, TBP (tyroxin kötő fehérje), pajzsmirigy ultrahangvizsgálat is lehetséges orvosi kérésre.
Vérszegénység panel
Vérszegénység panel javasolt általános, éves egészségi szűrés esetében, extrém fáradékonyság, sápadtság, koncentrálóképesség csökkenése, szédülés, fülzúgás, álmatlanság, ingerlékenység esetén, illetve, ha D-vitamin hiányod van.
Vérszegénység panel tartalma
- vérkép-benne fehérvérsejtszám, fehérvérsejt fajták (monocyta,limphocyta, eosynophil granulocyta, basophil granulocyta)
- vas, transzferrin, ferritin
- folsav
- B12 vitamin
- süllyedés
- CRP
- össz és direkt bilirubin
Anyagcsere vizsgálat
Anyagcsere vizsgálata javasolt általános, éves egészségszűrésre, hasi panaszok, menstruációs zavarok, súlyproblémák esetén.
Az Anyagcsere vizsgálat elemi
- összkoleszterin
- LDL
- HDL
- triglicerid
- vércukor
- hemoglobin A1c
4. Teljes hormonvizsgálatok
teljes pajzsmirigy, mellékvese, agyalapi mirigy, vese hormonok, vérnyomást szabályozó hormonok, vitamin szintek, növekedési hormonok, egyéb hormonok
Az alábbi hormonvizsgálatokat tudják elvégezni laborokban:
- Pajzsmirigy hormonok
- T3
- T4
- rT3
- TSH
- Thyreoglobulin
- Nemi hormonok és kapcsolódó laborvizsgálatok
- Ösztradiol
- Progeszteron
- 17-OH progeszteron
- Androszténdion
- DHEA-szulfát (DHEA-S)
- Luteinizáló Hormon (LH)
- Sexual Hormon Binding Globulin (SHBG)
- Tesztoszteron
- Follikulus Stimuláló Hormon (FSH)
- Agyalapi mirigy hormonok
- ACTH
- Növekedési hormon (HGH)
- Prolaktin
- Mellékvese, vese hormonok
- Kortizol
- Napi kortizol görbe
- Aldoszteron
- Renin
- Egyéb hormonok
- Anti-Müllerian Hormon (AMH)
- D vitamin
- Human Chorio-Gonadotropin (HCG)
- Inzulinszerű növekedési faktor (IGF) I
- Inhibin B
- Inzulin
- Vizelet VMA ürítés
- Vizelet 5HIAA ürítés